CRYPTO Седмичник #8
Най-готините и НАЙ-ВАЖНИТЕ новини в индустрията в рамките на 2 МИН. Какво се случи в крипто света през изминалата седмица 02/15-19/21.
С всеки изминал ден криптовалутите стават все по-популярни. С всеки изминал ден се доказва тезата, че за инвеститорите е по-рисково да не държат крипто, отколкото да алокират дори 1% от портфолиото си. Както каза Musk, Биткойн “is less bullshit” в сравнение с кеша.
Цената се вдига с феноменална скорост, карайки купилите на $10К да летят от щастие, но дали можем да кажем същото за тези, които тепърва влизат в играта.
“Бързай бавно” - казала Костенурката на Заека - е не и когато говорим за крипто, затова нека разгледаме новините от седмицата:
MicroStrategy взима заем от $1.05B за нова Биткойн поръчка
Биткойн с market cap > $1T. Каква е Supercycle и в него ли сме?
Binance токен - третият най-голям токен
MicroStrategy
Често Michael Saylor и неговата компания за business intelligence присъстват в седмичника и с основание. Началото на връзката му с Биткойн започна през Август 2020 и се развива бурно - огромни суми инвестиране, организиране на събитието “Bitcoin for Corporations” с над 1400 корпоративни лидери, облигации за финансиране на нови покупки.
През изминалата седмица компанията обяви, че ще вземе облигационен заем, с който да финансира нова Биткойн поръчка. Това не е прецедент за MicroStrategy - през Декември фирмата изпечата облигации за $400М.
Във Вторник размерът на облигациите беше обявен за $600М, но явно интересът на инвеститорите е бил голям и ден по-късно сумата бе променена на $900М. В Петък поръчката бе затворена на $1.05B. Засега компанията притежава 71,079 койна. Колко ли повече ще събере след предстоящата покупка?
Облигациите са конвертируеми - могат да бъдат заменени за акции на MicroStrategy или да бъдат откупени обратно от фирмата. Матуритетът е до 2027, но могат да бъдат откупени и по-рано до 2024.
Големите поръчки на MicroStrategy, накара експерти да оприличат компанията на Биткойн ETF.
Според Meltem Demirors, head strategy officer в компанията за инвестиране в дигитални активи CoinShares, Michael Saylor иска да закупи възможно най-много Биткойни и да запълни дупката между компаниите и желанието им да инвестират в ETF на валутата.
“I think it indicates they don’t have a plan other than becoming a de facto Bitcoin ETF. So maybe bullish for Bitcoin, but I think bearish for MicroStrategy who are now effectively a holding [company with] Bitcoin they buy using cheap leverage” - Demirors
Други експерти, изказали се по темата, смятат, че Saylor има далеч по-големи цели, като използване на кешовите позиции за нещо по-ползотворно, предвид негативните лихви по депозитите и предпазване на инвеститорите от инфлация.
“It isn't about converting their company into an ETF. It's about protecting the shareholders against inflation devaluing the company's assets” - Ben Gagnon, director of mining operations at Bitfarms
Каквато и да е целта на MicroStrategy, едно е напълно сигурно - компанията стана доста по-богата от преди. От инвестирани $1.145В, сега тя притежава над $3.5B, а цената на акциите излетя до невиждани висоти. От $200 за акция през Ноември, Февруари цената стигна до $1,270 - 500% увеличение за 3 месеца. В момента на писане цената е $963.72.
Засега въпросът с крипто ETF-и в САЩ е като глас в пустиня. SEC отказа да приеме молбите на VanEck и Valkyrie Digital Assets. В същото време през тази седмица в Канада изникнаха общо 3 Биткойн ETF, като първия - Purpose Bitcoin ETF - обяви рекордно огромните $80M volume за първия си час търгуване.
Биткойн с market cap > $1T. В Supercycle ли сме?
Тази седмица бе белязана и от още една новина, която всички биткойн фенове чакаха с нетърпение с настроени часовници. След достигането на цена от $53,600 за койн, цената удари market cap от $1T. Последаха куп tweet-ове и смяна на профилни снимки с червени лазерни очи, като към групичката се присъединиха Musk и американския сенатор Cynthia M. Lummis.
Постигането на трилиона отново възбуди съпоставката Биткойн:Злато. Досега двата актива бяха като “роднини”, описвани от инвеститорите като safe haven asset, но към момента те са по-скоро “съперници”.
Съотношението на Златото спрямо Биткойн никога не е било толкова ниско, колкото сега. Различието започна от Юли 2020, когато цената на златото започна да пада, а тази на криптовалутата удряше ATH след ATH.
Според данни на JPMorgan Chase, инвестиции за 93 тона от благородния метал със стойност близо $5М са били ликвидирани. Wall Street определено показа апетит към бързо-вдигащата се криптовалута и не пропусна възможността да алокира част от парите си.
В допълнение Black Rock, най-голямата инвестиционна компания в света, с $9Т AUM (assets under management), обяви, че е силно заинтересована от Биткойн сферата. В интервю за CNBC в Сряда Rick Rieder, обяви че Black Rock “started to dabble” с актива.
My sense is the technology has evolved and the regulation has evolved to the point where a number of people find it should be part of the portfolio, so that’s what’s driving the price up. - Rick Rieder
Но дали този ръст е стабилен? Намираме ли се в Supercycle?
Теорията бе развита от Dan Held. Според него за разлика от нормалния bull/bear цикъл, в момента Биткойн е в Supercycle, като сред причините за това са:
вдигането на цената е последствие от halving-а, който се случи през Май 2020. С намаляване на предлагането + увеличаване на търсенето = вдигане на цената.
макро гледна точка: Биткойн стана нужен на институциите, притежаващи голямо количество кеш. Факт е, че интересът към сферата се засили в момент, когато правителствата натиснаха бутона “ИЗПРИНТИРАЙ”, опитвайки да намалят щетите от Covid-19. Очаква се да продължат да го правят.
леснота на влизане в екосистемата: За разлика от 2013 купуването, продаването и държането на Биткойн не е било толкова улеснено, колкото сега. Компании като Coinbase, Kraken, Binance, позволяващи лесна покупка, както и Nexo и Block Fi, предлагащи фиат заем срещу крипто.
Тази теория показва най-главните аспекти на причината цената да се движи стремглаво нагоре, без особени корекции. Крипто сферата расте с бързи обороти, като се развиват не само алткойни, а и DeFi проекти и NFT, както и токени на борси.
Binance Coin - третият най-голям токен
Говорейки за борси, крипто exchange-a Binance влезе в топ новините на седмицата, след като токенът на борсата (BNB) стана топ 3 най-ценна криптовалута в света.
В началото на 2021 валутата беше далеч от челните позиции, едва номер 9 в класацията, но тази седмица подмина с лекота Tether и се нареди до големците - Биткойн и Етер.
В началото на годината цената бе около $37, а днес 02/20/21 дистигна $339. Market cap-а в началото на годината бе $6B - сега е над $52В - 800% нагоре.
Binance забелязва голям приток на клиенти през последните месеци както от малки клиенти, така и от институции. В свой доклад компанията споменава, че интересът към крипто се е засилил след новините от големи компании - Tesla, MicroStrategy, BNY Mellon. Другите крипто борси също забелязват еуфорията.