CRYPTO Седмичник #6
Най-готините и НАЙ-ВАЖНИТЕ новини в индустрията в рамките на 2 МИН. Какво се случи в крипто света през изминалата седмица 02/01-05/21.
В началото бе словото. Словото, с което малкото евангелисти разпространяваха своето учение - Биткойн. Тяхната сила и вяра накара финансовия свят да загърби стари идеали и преоткрие нови, да вдъхне капка живот на нещо, което ще катализира бъдещи промени.
Идеята стигна толкова привърженици и се разрасна толкова бързо, че някои опитаха да я закопаят, страхуващи се от силата ѝ, но вярващите не го позволиха. Единственото, което остана като избор за скептиците, бе да повярват в силата и купят на скъпо.
В първата седмица от Февруари се случиха доста пикантни събития в света на Крипто. Голяма част от тях бяха задвижвани не от кой да е, а от институции, които започнаха своята алокация в Биткойн през изминалата година.
Нека разгледаме кой се включи и с каква сума:
MicroStrategy – нови $10М в БТЦ
Grayscale се насочва към Етериум, цената се повиши
Block Fi със свой Биткойн тръст
PayPal – Мария Магдалена или Юда
MicroStrategy
От Август миналата година компанията инвестира в Биткойн и не ще натисне спирачката в близкото бъдеще. През тази седмица MicroStrategy инвестира нови $10М в Биткойн, с които затвърди становището си, че “…Bitcoin is the digital gold”.
С допълнително добавените 295 Биткойна, компанията за business intelligence и мобилен софтуер притежава общо 71,079 Биткойна. Общо е инвестирала $1.145B в актива, които към днешна дата са с приблизителна стойност $2.5B – само 100% отгоре.
С този завиден опит Michael Saylor определено може да консултира фирми, обмислящи инвестиции в Биткойн. За да покаже привлекателността на сферата, през тази седмица MicroStrategy проведе събитие, чиято тема бе “Bitcoin for Corporations”. Целта бе повече институции да разберат важността на крипто и да го използват като пазител на стойност. 1400 корпоративни лидери са подали потвърждение, че ще присъстват. Събитието се проведе в рамките на няколко дни, като участваха и CEO-та на Binance, Coinbase, Kraken, Grayscale, презентиращи как те могат да спомогнат за постигането на мечтата – Биткойн като актив на фирмата.
You’re going to see an avalanche of companies in the coming 12 months also converting their balance sheets into bitcoin because it’s a scarce digital safe-haven asset.
Проповядването на Биткойн от Saylor със сигурност ще накара повече институции да влязат. Старт на играта!
Grayscale
През последните месеци Етериум повиши цената си с над $600. В петък той удари нов ATH с цена от $1,718 за монета. Повишението се дължи до голяма степен на увеличаващата се търговия от трейдъри, но и институциите не изостават.
Grayscale често присъства в топ новините на седмицата с поръчки за крупни суми Биткойн, но ето че Тръстът поема нов ход – закупи Етериум за $38B. С новодобавените 24,769 Етера, компанията притежава близа 3,036,284.12 общо, които струват над $4B.
Ликвидността на мрежата продължава да намалява. Вероятно изсмуканите от Grayscale Етери потънаха в черна дупка и няма да бъдат търгувани в близкото бъдеще. Повишаващата се цена създаде плюсове за миньорите, които получават такса за верификация на транзакция, но ощети новаците. През последните денонощия Етер миньорите спечелиха около $22.75М от такси, 4 пъти повече от миньорите на Биткойн ($5.11M). Това значи, че Етериум мрежата е по-скъпа за използване от всякога. Проблемът засяга и всички други платформи, които използват Етериум за верификация – Uniswap.
Block Fi
След като преди броени седмици Block Fi пусна нов фичър – ОТС трейдинг деск за институции и ултрабогати клиенти, компанията кандидатства за свой Биткойн тръст пред SEC (U.S. Securities and Exchange Commission).
Явно Block Fi имат идея да са рамо до рамо с Grayscale, която притежава единствения Биткойн Тръст в САЩ досега.
Защо тръстовете стават все по-популярни?
Засега SEC отказва да одобри молбите на VanEck и Valkyrie Digital Assets за Биткойн ETF, който е обвързан с цената на Биткойн, но може да се продава на борсата. Знаейки това, единствената възможност за инвеститорите е да купуват акции на Биткойн Тръстове и да ги търгуват. Акциите не са свързани с директно притежание на Биткойн, което означава, че притежателят им не трябва да се грижи за съхранението на леджъри и пароли.
Какво предлага Block Fi?
-фиат заем при гаранция с криптовалути
-депозит на криптовалути срещу над 8% годишна лихва
-търговия на криптовалути
-кредитна карта, партньорство с VISA, коята дава chargeback при всяка транзакция
Компанията плати на клиентите си над $28М лихви за Януари. Около 75% от сумата е изплатена в Биткойн и Етериум. (>400BTC; >4500ETH). За последната година компанията е пораснала с 1,500% - от $250М AUM (Assets Under Management) до $4B AUM. Голяма част от платформите, даващи фиат заем срещу крипто, забелязват феноменален скок. Сред тях е и българската компания Nexo.
Paypal
Най-големият payment provider в Света. Със своята световна разпространеност в над 202 страни и популярност на услугата, гигантът няма как да подмине възможността и да не се включи в крипто сферата. През Октомври миналата година компанията обяви, че потребителите ѝ ще могат да купуват и продават най-известните криптовалути – Биткойн, Етериум, Биткойн Кеш и Лайткойн. Инициативата може би се дължи на конкурентите им Cash app, които пуснаха крипто търговия в своята платформа и забелязаха голямата печалба. PayPal навакса в партито като обяви и че ще разреши на клиентите си да използват крипто като средство за разплащане в „скромната“ им мрежата от 26М мърчънти. PayPal ще се грижи за трансферирането на крипто към фиат според курса за деня.
Но каква е ползата от всичко това, освен допълнителни печалби?
Неслучайно гигантът се насочи към криптовалутите. Първо иска да ги установи като достъпни за всеки и по-важното - средство за разплащане. Второ – с натрупания опит PayPal ще има мотив да помогне на Централните банки при разпространението на техните дигитални монети.