Приятно настроение, пролетен дух, малко слънце и на крачка от следващия месец. И докато сме се запътили към Април, е време да направим кратко обобщение какво се случи в крипто индустрията през последния месец.
В CRYPTO Месечник разказвам за най-готините и важни новини, случили се през месеца. Така ще придобием представа за процесите от МАКРО ниво и наредим частта от дългосрочния пъзел.
Ето ги и най-важните новини от месеца:
💣Goldman Sachs открива крипто трейдинг декс и Биткойн фючърси
💣Biden печата стимули за $1.9Т. Какво значи това за цената на Биткойн?
💣Morgan Stanley- една от най-големите банки в света - пристъпва в Биткойн
💣Fidelity и компания чакат одобрение за крипто ETF
⏰Получих покана от Sofia Crypto Meetup да представя най-важните новини от месеца, според избора на участнице! Може да гледате събитие довечера 03/31/2021 🎬ТУК🎬, започваме в 19.00ч.
Ако CRYPTO Седмичник ти харесва, subscribе-ни се сега!
Goldman Sachs открива крипто трейдинг декс и Биткойн фючърси
Goldman Sachs възобнови плановете си за отваряне на трейдинг декс за криптовалути. В допълнение банката ще започне да предлага и фючърси на Биткойн.
Решението на Goldman Sachs е значително, понеже показва как големите имена на Wall Street започват да разглеждат криптовалутите като част от ежедневните си операции и процеси. Идеята за трейдинг декса се появи още през 2018, но бе тихо отменена, поради спада на цената на актива тогава. Днес явно компанията вижда потенциал, когато пазарът се движи в голяма степен от институциите, които вкарват свободен кеш, бягайки от инфлацията-цунами.
Goldman Sachs не е първата институция, която ще предлага на клиентите си фючърс договори. CME Group Inc, Intercontinental Exchange Inc и Fidelity също предлагат такива договори, но решението на Sachs най-вероятно ще стимулира още повече инвестиции и може да кажем, че цената ще продължи да катери нови висоти в дългосрочен план.
Biden печата стимули за $1.9Т.
Американският Сенат одобри предложението на Президент Biden за нови $1.9Т, с които да подпомогне своята икономика да се възстанови от Covid-19.
Тези стимули са едни от най-голямата намеса, които държавата прави за американската икономика, след Втората Световна Война. Цифрата не стигна $2.2Т, които бяха одобрени през Март 2020, но е далеч по-голяма от $787В, които бяха отпуснати през кризата 2008.
Но какво означават новите директни стимули за цената на крипто? Според Jason Deane, анализатор на Биткойн в Quantum Economics - „Вярваме, че има голям шанс поне част от тези пари да намерят път до водещата криптовалута - или може би дори до други алткойни”.
Една от главните причини за евентуално покачване на цената на криптовалутата е идеята, че Биткойн е хедж срещу инфлация. Досега намаляването на покупателната способност на долара е влияела положително на цената на криптото. Твърденията, че “Биткойн е дигитално злато” - продължават да набират популярност.
Според много икономисти директното инжектиране на стимули - даването на пари на хората без да преминават през банките - ще доведе до повишаващи се цени на стоки от първа необходимост като хранителни продукти, дрехи и др.
Morgan Stanley пристъпва в Биткойн
Докато банки като Citibank и J.P.Morgan все още публикуват доклади, давайки становища за бъдещето на криптовалутата, се появи и действащо лице в образа на Morgan Stanley. През месеца банката съобщи, че ще предлага на клиентите си директен достъп до Биткойн. Бъдейки една от най-големите банки в САЩ и номер 42 в Света, политиката ѝ относно крипто, най-вероятно ще придобие голям отзвук.
Morgan Stanley ще е първата голяма банка, предлагаща подобен тип услуги на клиентите си. Засега възможността е само за определени лица - богати клиенти, които имат над $2М в банката (ако са индивидуални клиенти) или над $5М по баланса си (ако са компании). Също така сметката трябва да бъде открита от повече от 6 месеца.
Специалното е, че банката ще предлага директна експозиция в Биткойн, а не кошница от акции на компания, притежаваща койни от криптовалутата (както съобщи J.P.Morgan). Засега институцията се е фокусирала към 3 фонда - два от крипто компанията Galaxy Digital - Galaxy Bitcoin Fund LP и Galaxy Institutional Bitcoin Fund LP. Третият е - FS NYDIG Select Fund- който е съвместна работа от NYDIG и FS Investments.
Банката е постъпила консервативно, давайки ограничения за минималното количество на инвестицията. За два от фондовете минимумът е $25 000, доката за Galaxy Institutional Bitcoin Fund той е солидната цифра $5М.
През този месец NYDIG събра финансиране за $200М от стратегически компании като Stone Ridge Holdings Group, MassMutual, FS Investments, като сред тях е и Morgan Stanley. В края на миналата година MassMutual, компания за животозастраховане, инвестира $100М в Биткойн. През миналия месец Stone Ridge добавя Биткойн към Фонда си за разнообразни алтернативни активи. От другата страна Morgan Stanley закупи 10% от акциите на MicroStrategy, която има близо $5B в Биткойн.
Въпреки огромните ограничения пред клиентите си, новината от Morgan Stanley определено ще накара и други банки да преосмислят идеите си за Биткойн. Все пак целта е печалба, а Bull пазара не изглежда, че ще приключи скоро с постоянните новини от институциите.
Fidelity и компания чакат одобрение за крипто ETF
Упорито да говорим за крипто ETF-и, след като една от най-големите финансови институции в света - Fidelity, бе добавена в списъка на чакащите за Биткойн ETF в Америка. И макар тепърва да подаде своята молба пред SEC, компанията вече има готово име за тръста си - Wise Origin Bitcoin Trust, както и план за съхранението му. Fidelity Service Company Inc ще служи като администратор на ETF-a, а Fidelity Digital Assets ще съхранява физическия Биткойн.
Засега от SEC все още удържат на всяка една подадена молба за ETF на най-голямата криптовалута. Сред чакащите са все компании с висок профил, като SkyBridge Capital, New York Digital Investment Group (NYDIG), VanEck и Bitwise.
И докато чакането за Биткойн ETF в САЩ бе стартирано през далечната 2013 от близнаците Winklevoss, то останалите държави надминаха американците в издаването на този вид актив. В Канада вече съществуват три ETF-а, а миналата седмица Бразилия също одобри своя първи. В Европа пък съществуват exchange-traded notes (ETNs), които са подобни на ETF-a.
С всеки изминал ден за SEC става все по-трудно да отлага разглеждането на подадените молби. Бързите темпове, с които канадските Биткойн-обвързани активи набират популярност, не работи в полза на американците. Може би поради тази причина наскоро SEC обяви, че започва разглеждането на молбата на VanEck, която бе подадена през Януари.