Здравейте, хора!
Знаете, че обикновено представям няколко новини в CRYPTO Седмичник, но ... OMG този брой ще е само от една!
🤯
Да, вероятно се досещате коя точно ще е топ вестта!
🎯Ако рубриката ви харесва, ще се радвам да споделите за нея на ваши приятели, интересуващи се или нови в крипто.
Muchas gracias!
🌎El Salvador приема Биткойн закон
Сред плановете за 2021 на всеки Биткойн беше всичко останало, но определено не и приемането на
Биткойн като законово разплащателно средство в El Salvador.
🎉Изненада!
🎉
Тази седмица отбелязахме това неочаквано събитие и бетонирахме следващата голяма стъпка
за крипто индустрията и не само.
През миналата седмица по време на Биткойн конференцията в Маями, Jack Mallers съобщи, че Президентът на El Salvador, Nayib Bukele, ще внесе предложение за “Биткойн закон”.
Jack е founder на Lightning Network (LN) компанията Strike и сподели, че в своя пик приложението е регистрирало по 20,000 салвадорианци на ден. Масова адаптация или да?
Няколко часа след представянето на новия законопроект, той бе приет и El Salvador стана първата страна в света, приела Биткойн като законово разплащателно средство.
Ура!
🎉За някои
това бе огромна новина, първата страна в света, която избира криптовалута за разплащателно средство, за други
новината не бе нищо ново - малка страна с 6М души няма да има такова голяма значетие. Но нещата съвсем не стоят по този начин - макар и малка El Salvador възбуди и ще продължава да създава дискусии, които не се харесват на доста правителства, IMF и евентуално Yellen и Lagarde. Гарантиран е политически отговор!
В закона е уредено какво точно значи приемането на Биткойн закона, като най-важните точки са
(перифразирам):
Биткойн се приема като законово разплащателно средство
цените на стоки и услуги може да се изразени в Биткойн
данъците може да се плащат с Биткойн
търговията с Биткойн няма да е обект на данъчно облагане, както е с всяко друго законово разплащателно средство (евро, долар)
всеки търговец трябва да приема Биткойн като заплащане за неговите услуги или стоки
държавата ще предложи обучение на всеки за извършване на транзакциите
El Salvador е северноамериканска държава, с БВП от $27.2В, за сравнение пазарната капитализация на Dogecoin e $40B. Страната страда от бедност, а столицата е сред водещите в света по процент убийства. Може би част от причините за тези факти са последиците от Студената война, както и интересното, че предходните трима президента са осъдени в корупция.
✅Нека обаче първо разгледаме какво е значението на Биткойн закона за самата страна, преди да преминем към глобално ниво.
🌋#1 де-доларизация
През 2002
след нестабилност на националната валута, страната се преориентира и приема USD като нова национална валута
. Това обаче обвързва богатството на салвадорианците с монетарната политика, водена от САЩ.
Не е изненада, че през последната година политиката на FED е свързана с печатане на пари, поддържане на ниска безработица, ниски нива на лихвени проценти … какво следва … точно така, по-голяма инфлация.
Това беше досега, но и ще продължава, Biden наскоро сподели плана си за нови $6Т,
които ще се отпечатат следващата година. Ако това е плашещо за всички американци, определено е по-плашещо за бедна държава, с висок темп на престъпност.
Може да възприемаме хода на El Salvador като част от политика по избягване на доминантността на долара. Да, той все още ще е нациналната валута, но рамо до рамо със строго децентрализирания Биткойн. Това “раздвижване” на обстоятелствата накара и други политици от съседните страни да се замислят над монетарната политика толкова добре, че някои сложиха лазерни очи на снимките си в социалните мрежи.
Дали обаче ще последва развитие и масово отричане от долара е само въпрос на време.
🌋#2 решения във финансовия сектор на El Salvador
С приемането на Биткойн закона може да кажем, че El Salvador решава и още един наболял проблем. 70% от населението на El Salvador няма връзка с традиционната банкова система
. Поради тази причина паричните преводи си позволяват да вземат 10% такси за транзакциите, като реализират 20% от БВП-то на странат
. Според Президент Bukele интеграцията на Биткойн като законово разплащателно средство ще реши този проблем и ще даде “the way to grow the country's economy providing access to credit, savings, investments, and secure transactions ”- каза Президентът.
За общо 6М души, в страна има 9.4М мобилни телефона,
което прави средно по 1.5 телефона на човек. При взимане на правилните мерки - образование как да се използва системата - преводите ще станат лесни и достъпни, без да е необходимо заплащането на огромни комисионни.
📌 Релано El Salvador е малка страна и като всяка такава е принудена да търпи политиките на големците. Положението, в което страната е в момента, кара хората да избират мерки, които със сигурност ще подобрят живота им, независимо какво им коства, дори и това да е криптовалута, която никой не разбира.
С това си решение El Salvador може да спечели много повече, отколкото да загуби.
🌋#3 авторитариат?
Bukele е кандидат на независима партия, преди това в страната съществуват само две опозитни партии. Уморени от непрестанния “преход” народът избира него, виждайки ново лице, застанало с нови идеи.
Според някои неговата политика е авторитарна. По-рано тази година Bukele уволни Главния прокурор и Конституционния съд на El Salvador.
В отговор вицепрезидента на САЩ Kamala Harris написа в Twitter "deep concerns about El Salvador’s democracy". Bukele не закъсня и отговори, че El Salvador е отворена за комуникации, бизнес, туризъм, но "With all due respect, we're cleaning our house and this isn't your responsibility".
В същото време по данни Главният прокурор умишлено е предпазвал предходните Президенти от делата им по извършвана корупция.
Макар и действието да изглежда авторитарно, нека приемем, че на населението му трябва нов водител и въпреки “режима”, по-добрият живот с ниска престъпност и финансова грамотност е за предпочитане.
✅Разгледахме impact-a на държавно ниво, но какво значи закона на глобално?
🌋#1 политически спорове
Разбира се криптовалутите не са любимата тема на мнозина от политиците, особено тези в банковия сектор и монетарната политика.
Фактът, че една от държавите в света прие Биткойн като разплащателно средство, озадачи мнозина и органи като IMF, например. Изказването от тях не се забави, но за това съвсем малко по-късно.
Ако Биткойн е законова валута в някоя държава, то би следвало да се приеме като международна валута също, а във връзка с това търгуването му да не се облага с данък печалба
. Това ще бъде интересна тема, но толкова засега по нея.
Според говорителя на IMF Gerry Rice: 🔍“Adoption of Bitcoin as legal tender raises a number of macroeconomic, financial, and legal issues that require very careful analysis”
.🔍 Тай също каза, че ще следят развитието отблизо.
🌋#2 състезание за крипто hub
Конференцията в Маями не бе съвсем случайна. Кметът на града -
Francis X. Suarez
-
здраво работи над изграждането на крипто индустрия и маркетирането на Маями като “крипто столица”
. Изглежда обаче гео състезанието за крипто hub започва да се нагорещява.
По отношение на El Salvador има какво да се желае относно инфраструктура и сигурност. Въпреки това Президент Bukele, споделя, че държавата предлага световен клас плажове за сърф, прекрасно време, никакви данъци за Биткойн трансфери и още глезотии,
като част от тях може би ще изникнат в бъдеще.
Друг впечатляващ фактор е, че като човек, запознат с маркетинг индустрията, Bukele казва, че страната може да предложи🌋добив на Биткойн чрез вулканична енергия.
🌋 В El Salvador има 23 активни вулкана, като от близо 50 години страна има централи извличащи електрическа енергия от тах.
Разбира се всичко това срещу “много евтина, 100% чиста, 100% възобновяема и 0 емисии”
енергия от вулканите.