Поздрави от едно слънчево кътче на света!
☀️ Coinbase в числа
През тази седмица определено може да отметнем флагчето “НАПРАВЕНО” на първия крипто exchange, станал публичен, а именно Coinbase. На 14 Април (сряда) компанията пусна търгуването на свои акции на борсата чрез директно листване под знака “COIN”. Частният пазар на акциите бе оценил един от най-известните крипто бизнеси на малко повече от $100В.
В предходния брой разгледахме числа като приходи, печалба, брой верифицирани клиенти и т.н. Нека разгледаме какво точно се случи в “големия ден”. Дебютната цена на една акция бе $381, което е с 52% повече от референтната ѝ стойност. Цената се повиши до $430 за акция, с което Coinbase достигна пазарна капитализация от $112В, макар и за броени минути. След това обаче цената спадна и завърши деня на цена от $328, а седмицата на $342.
Един от най-големите купувачи се оказа повелителката на ETF-ите Cathie Wood. ARK Invest закупи 749,205 акции от Coinbase на обща стойност от $246М. За да събере нужната сума обаче, ARK продадоха акции на Tesla за $178М и част от пакета си на Intercontinental Exchange за $4.4М. Всъщност цената на компании като MicroStartegy, Tesla, Square, PayPal светеха в червено в деня на листване, може би някой друг също е последвал идеята на Wood.
След поредната покупка на MicroStrategy играта вече доскуча, но ето, че се появиха две нови компании в крипто средите.
☀️ Rothschild Investments и Brevan Howard инвестират $60М в крипто
Общо двата бизнеса притежават $11В AUM (assets under management). На фона на това $60М ни се струват като някаква минимална част от капитала, но по-добре позиция в крипто, отколкото никаква, нали?
Brevan Howard e Британски хедж фонд, основан през 2002. Компанията е била описана като един от най-големите макро хедж фондове през далечната 2013, когато е притежавала $40В AUM. След това обаче активите, които притежава, се смаляват като в края на 2020 те са около $10В.
Според репорт на Bloomberg, Brevan Howard ще инвестира 1.5% от активите си в дигитални валути като “първоначална алокация” на средства. Това събитие е първото, с което компанията ще направи своя “прощъпулник” в крипто средата, но не и за един от co-found-ърите. Милиардерът Alan Howard инвестира упорито в крипто през последните години.
Засега от Brevan Howard не споделят към коя криптовалута проявяват интерес, но другата компания Rothschild Investments взима интересен ход.
Rothschild е инвестиционна банка с дългогодишна история над 200 години. Банката е позната не само с финансовата си дейност, а и с факта, че обслужва Кралското семейство на Британия. Предходният директор на банката е личен финансов консултант на Кралицата.
Обратно към крипто - банката е поръчала акции за $4.75М от Етер Тръста на Grayscale. Това е доста интересен и необичаен ход.
Досега всички финансови институции като Goldman Sachs, J.P.Morgan, BlackRock и други бяха насочили внимание само към Биткойн. Преди време в изявление NYDIG сподели, че 98% от институциите обръщат внимание единствено и само на първата криптовалута.
Може би бързата адаптация към крипто кара новите в бранша да опитат позиции и в други криптовалути. Може би и надеждите се дължат на факта, че разработката на протокол 1559 ще даде възможност Етер да консумира по-малко количество енергия, ще намали таксите, а с това разреши проблема както на самата система, така и на множеството проекти, използващи Блокчейна на Етер.
☀️ Gary Gensler оглавява SEC - да очакваме ли Биткойн ETF?
През седмицата Gary Gensler бе избран за нов глава на SEC. Една от главните му задачи през този мандат ще е да определи накъде ще се движи крипто индустрията в Америка.
Gensler е добре познат сред всички крипто фенове. Той води курс за Биткойн в MIT (Института по технологии в Масачузетс), както и смята, че криптовалутите са “катализатор за промяна”, но в същото време споделя, че те са склонни и към манипулация. Въпреки това знанията, които той има, ще допринесат за едно по-цялостно разбиране за криптовалутите като нов клас финансови активи, за разлика от досегашното им тотално отричане, което често виждаме в лицето на някои политици.
Нескрито остана вълнението за Биткойн ETF. Като че ли изборът на Gansler отново разбули духовете и тръгнаха смели изказвания от тези в “чакалнята”. Едното от които на Anthony Scaramucci, co-founder на SkyBridge - “possibly we can get an ETF in place by the end of the year”.
Бройката на заявилите желание се увеличи с +1 през седмицата, когато Galaxy Digital се присъедини към листата и стана осмата чакаща компания. Част от останалите в свитата са горепосочените SkyBridge, VanEck и NYDIG.
Колко бърза обаче ще е крачката, с която може да се одобри подобен инструмент, особено когато тепърва си застъпил поста е отделен въпрос. И докато САЩ изостава в това отношение, Канада се възползва от преднината. В страната вече има три одобрени Биткойн ETF-a и през следващата седмица се задава нова тройка, само че този път от ETFи на Етер. Две от кандидатствалите компании се радват на успеха на одобрените им Биткойн Фондове, и сега кандидатстват за такива на Етер.
☀️ Турция забранява разплащанията с криптовалути
Всичко изглеждаше супер, докато в петък Централната Банка на Турция не бутна по надолнището нова заповед, в която забранява разплащането с криптовалути. В резултат на това цената на Биткойн спадна с 2% и стигна до $61,600. Новата заповед влиза в сила от 30 Април.
Криптовалутите бяха в своя разгар през последните седмици, поради огромната инфлация, която има Турската лира. По-рано през март валутата претърпя загуба на стойността си от 15% само за едно денонощие, което накара съседите ни да потърсят убежище в нов вид пазител на стойност и избягат от собствената си валута. В резултат на това Google регистрира огромен брой търсения на информация за Биткойн в рамките на страната, а в една от най-известните крипто борса в Турция, BTCTurk, най-търгуваната двойка е Лира:Биткойн.
Разгорещеният пазар и бягството от лирата разгневи властите и Централната банка съобщи, че забранява използването на криптовалутите като форма на директно и индиректно разплащане. Основанието е, че криптовалутите те не са “neither subject to any regulation and supervision mechanisms nor a central regulatory authority”.
Турция е на 29-то място от 154 страни по използване на крипто за извършване на транзакции.
Тазседмичният брой бе почти готов, но ето и 😱ШОКИРАЩАТА НОВИНА от последните часове. Цената на най-голямата валута по пазарна капитализация спадна дори под $60,000 и стигна до $52,148 в рамките на половин час. Причината за бързия спад се дължи на ликвидирани $4В в позиции на деривативи, според Messari's Ryan Watkins. Позициите във фючърси и опции на крипто бяха причина и за предходни големи корекции в цента.
Точната причина за моменталния крах обаче все още е неясна. Според слухове U.S. Treasury планира да глобява някои финансови институции за пране на пари с криптовалути. Това предизвика спадането в цената, което пък директното ликвидиране на позиции. Етер също претърпя корекции от близо 13% и цената стигна до $2,044.
Въпреки това явно спадналата цена е задвижила още повече покупки, понеже в момента на писане цената на Биткойн е $57,691, а тази на Етер $2,274 според CoinMarketCap.
Това ми дава повод да завърша с: “Купувай, народе, цената е ниска!”