CRYPTO Седмичник #12
Най-готините и НАЙ-ВАЖНИТЕ новини в индустрията в рамките на малко повече от 2 МИН. Какво се случи в крипто света през изминалата седмица 03/15-19/21.
Историята доказва, че голяма част от нея се основава на “проба-грешка”. Съществуват множество системи, които са били надграждани, не защото са добре работещи, а понеже са вече възприети от обществото. Монетарната система във вида, в който я виждаме днес, е една от тях. Златото е възхвалявано, след това напълно премахнато като еквивалент на парите, но ние все още живеем в неговата ера. С промяната на света обаче, паричната революция става все по-необходима.
Дали решението се крие в криптовалутите? Дали Биткойн е изцелението от доминантността на Централните банки? Отговорът е - не знаем. Единствено и само времето ще покаже.
Абстрахирайки се от тези бъдещи планове, нека разгледаме какво се случи в крипто света през изминалата седмица, което ще ни даде по-подробна представа на горния въпрос:
Morgan Stanley- една от най-големите банки в света - пристъпва в Биткойн
Visa сътрудничи с Биткойн
Повишаващата се цена и печалбите на миньорите
Биткойн ETF в САЩ - кога?
Morgan Stanley пристъпва в Биткойн
Докато банки като Citibank и J.P.Morgan все още публикуват доклади, давайки становища за бъдещето на криптовалутата, се появи и действащо лице в образа на Morgan Stanley. През изминалата седмица банката съобщи, че ще предлага на клиентите си директен достъп до Биткойн. Бъдейки една от най-големите банки в САЩ и номер 42 в Света, политиката ѝ относно крипто, най-вероятно ще придобие голям отзвук.
Morgan Stanley ще е първата голяма банка, предлагаща подобен тип услуги на клиентите си. Засега възможността е само за определени лица - богати клиенти, които имат над $2М в банката (ако са индивидуални клиенти) или над $5М по баланса си (ако са компании). Също така сметката трябва да бъде открита от повече от 6 месеца.
Специалното е, че банката ще предлага директна експозиция в Биткойн, а не кошница от акции на компания, притежаваща койни от криптовалутата (както съобщи J.P.Morgan). Засега институцията се е фокусирала към 3 фонда - два от крипто компанията Galaxy Digital - Galaxy Bitcoin Fund LP и Galaxy Institutional Bitcoin Fund LP. Третият е - FS NYDIG Select Fund- който е съвместна работа от NYDIG и FS Investments.
Банката е постъпила консервативно, давайки ограничения за минималното количество на инвестицията. За два от фондовете минимумът е $25 000, доката за Galaxy Institutional Bitcoin Fund той е солидната цифра $5М.
През този месец NYDIG събра финансиране за $200М от стратегически компании като Stone Ridge Holdings Group, MassMutual, FS Investments, като сред тях е и Morgan Stanley. В края на миналата година MassMutual, компания за животозастраховане инвестира $100М в Биткойн. През миналия месец Stone Ridge добавя Биткойн към Фонда си за разнообразни алтернативни активи. От другата страна Morgan Stanley закупи 10% от акциите на MicroStrategy, която има близо $5B в Биткойн.
Въпреки огромните ограничения пред клиентите си, новината от Morgan Stanley определено ще накара и други банки да преосмислят идеите си за Биткойн. Все пак целта е печалба, а Bull пазара не изглежда, че ще приключи скоро с постоянните новини от институциите.
Visa сътрудничи с Биткойн
Развитието на Биткойн катализира неговото използване във всекидневието. През седмицата разплащанелният гигант Visa съобщи, че работи над подкрепа на криптовалутите - конкретно Биткойн.
"We're trying to do two things; one is enable the purchase of Bitcoin on Visa credentials, and then secondly working with some Bitcoin wallets to allow the Bitcoin to be translated into a fiat currency" - каза CEO-то Al Kelly по време на подкаст за Fortune - Leadership Next.
Компанията ще работи над инстантния обмен Битокойн - фиат, което ще позволи на близо 70М мърчанти, да приемат тази нова форма на разплащане за услугите им. Visa сътрудничи с над 35 големи компании, които работят в сферата на крипто, като сред тях са BlockFi и Crypto.com.
Нарастването на цената, вниманието на публиката и медиите, принуждава компаниите да иновират в полза но криптовалутата. Освен инвестицията си от $1.5B в Биткойн, Tesla обяви, че ще приема плащане през валутата. PayPal също обяви сътрудничество с Биткойн в мрежата си от 26М мърчънти. На върха на сладоледа стои и кметът на Маями - Francis X. Suarez - който работи да въведе крипто като форма за плащане в града.
Ако всички тех фирми желаят да използват крипто, то компаниите за разплащане трябва да работят за сътрудничество с валутите. Предвид дългите години на циркулиране и отличителните характеристики, Биткойн се доказва като най-подходящия приятел. В идеята обаче се крие и още нещо. Промяната на инфраструктурата към използване на крипто определено ще е ценен опит за бъдещите дигитални валути на централните банки (CBDCs).
Повишаващата се цена и печалбите на миньорите
Миньорството на Биткойн се възприема като печеливш бизнес, но в момента той е по-печеливш отвсякога. По-рано през тази седмица печалбата на верификаторите за ден удари $64М, според анализатора на данни Glassnode.
Предвид повишаващата се цена на Биткойн, растат и таксите, които се определят като процент от стойността на всяка транзакция. Високите такси биха накарали повече и повече нови миньори да се включат в процеса, примамени от печалбите, което всъщност е добро за мрежата.
По-висока цена, по-високи такси, повече миньори, по-сигурна мрежа!
Какво точно правят миньорите?
Изпращането на Биткойн е свързано с транзакция на койна от един адрес на друг. Всички транзакции отиват в блок. За да бъде потвърдена достоверността им, те трябва да бъдат одобрени от миньорите. Те използват компютърна енергия, за да решат криптографически “пъзел”. След решаването му, транзакциите са верифицирани и процесът продължава с нов куп транзакции, които да бъдат обработени.
Количеството енергия за верификация е широко дискутирана тема не само от природозащитници, а и от някои правителства. По-рано този месец китайската провинция Inner Mongolia съобщи, че планира забрана над минуването на крипто, за да намали използването на електричество. Провинцията има проблем с енергетиката - токът не е достатъчен.
Според проучване на Cambridge University годишното количество ток, което се използва в миньорския бизнес, е еквивалентно на електро потреблението на Лондон.
Друго проучване показва, че 76% от използваната енергия за верификацията на транзакциите, идва от възобновяеми източници.
Повишаващият се интерес към първата криптовалута, накара някои да заплащат дори повече от нормалното, за да “приоритизират” верификацията на транзакцията. Както знаем през май 2020 в историята на Биткойн настъпи огромно събитие. Поредният halving, след който миньорите получават по 6.25 Биткойна за блок, вместо 12.5 койна. В момента 6.25 Биткойна се равняват на $357,486.
Повишаващата се цена подтиква нови малки клиенти в Биткойн. За някои обаче цената от над $57 000 се струва твърде висока. Част от човешката натура е да искаме да притежаваме нещо цяло - например една цяла къща, един килограм сребро, една цяла торта. Това ни дава чувство за завършеност.
Експлозията на цената обезкуражава новаците, което ги кара да търсят алтернативи в лицето на Биткойн ETF-и.
Биткойн ETF в САЩ - кога?
Подаването на молбата на VanEck се случи в началото на януари. Всъщност това бе една от новините в моя CRYPTO Седмичник #1! Нека проследим развитието.
Молбата бе подадена пред SEC и чак сега ще подлежи на разглеждане, което ще продължи 45 дни. След това институцията трябва да даде отговор дали приема или не подадена форма. Ако този период не бъде достатъчен, то SEC може да удължи разглеждането с още 240 дни - началото на следващата година.
Сред останалите кандидати за Биткойн ETF е и SkyBridge.
Дано казуса не се проточи толкова дълго, предвид бързата адаптация на Канада. За отрицателно време вече има одобрени 3 Биткойн ETF-a. Първият от тях - Purpose - регистрира феноменалните $421.8М AUM за първите си два дни на пазара.
Назад не остана и Латинска Америка. През тази седмица Бразилия одобри своя първи Биткойн ETF - QBTC11 на QR Capital. Компанията е най-големият мениджър на дигитални активи в Южна Америка.
Всички инвеститори са вперили очи в SEC. Досега всяка молба за ETF на криптовалута бе отменена. Дали новата администрация ще провери решението си ще разберем след по-малко от 45 дни.