Винаги съм била изумена от сцените с войните по филмите, от стратегиите и готовността на хората да рискуват живота си в името на страната си. Но никога не съм си представяла, че един ден ще се събудя и в Европа ще има война само на стотици километри от мен.
Разбира се това влияе негативно на целия свят във всяко едно отношение, от финансово, през социално до икономическо. В днешния брой ще разгледаме някои от евентуалните проблеми, които могат да възникнат, както и отпечатъка им върху крипто индустрията.
Схватките между Русия и Украйна продължават. Отдалечеността на САЩ винаги им е помагала да се измъкнат от преките последици, но Европа със стигурност ще го отнесе в доста отношения.
Русия оглавява не една и две класации по износ на продукти, които използваме в ежедневието. Страната изнася 80% от природния си газ, а Европа внася 40% от природния газ именно от страната на Путин. С нарастването на цените на горивото през последните месеци и почти сигурни проблеми с вноса, се очаква още по-голямо повишение в цените. Всичко обаче далеч не спира до тук - Русия е най-големият износител на амония и почва (тор). Няма ли износ на тор, няма реколта, няма храна за населението, което би създало още по-голямо напрежение.
Русия също е топ 3 износител на пшеница за последния век, Украйна пък е в топ 10 износители на пшеница. Извод: евентуалното им изключване за известно време би означавало повишение на цените на всички хлебни изделия.
Не на последно място си говорим за богатствата на страната. Тя е сред топ 3 износителите на никел, който се използва в стоманата, дизел, петрол, всякакви метали за технологии, слънчогледово олио и въглища. Това дава на Русия много карти, с които да влияе пряко на икономиките в глобален мащаб, и в частност на Европа.
Което прави силно впечатление е, че Русия не се страхува от санкции. Освен сключените си договори за сътрудничество с Китай, тя е привлякла донякъде и страната на Индия. След схвантиките от 2014 Путин предприе сериозно изграждане на вътрешната финансова система. Русия значително е подобрила нивото на финансовите си резерви, като голяма част от тях са концентрирани в злато, евро и китайски юан, а само 16% - в долари.
🚀Заедно с:
Altcoins.bg - крипто борсата с най-голямо разнообразие на крипто активи на българския пазар. Посети и блога им, за да намериш и най-важните дневни новини!
Освен икономическите санкции обаче, Русия е изправена пред възможността за изключване от SWIFT. SWIFT e финансова система, която урежда разплащанията в над 200 държави по света. Евентуалното изключване на Русия обаче би поставило света в много тънка ситуация, свързана с долара.
Реално САЩ се грижи за SWIFT, което е една от причините доларът да продължава да бъде резервната валута. Премахването на Путин от SWIFT може да засили партньорството между Русия и Китай и това да заплаши господстващия долар. С развитието на дигиталният юан това не изглежда толкова трудно за постигане в период от 10 години.
След като разгледахме някои от икономическите последици, е време да обърнем внимание на крипто и Биткойн в конкретност.
През последните седмици цената на криптовалутата се движеше в ниски нива. Причините за това обаче не бяха породени само от Русия, а и от стачката на шофьорите в Канада и високите нива на инфлация, които карат инвеститорите да напуснат своите рискови позиции.
Тези дни обаче Биткойн тръгна нагоре, като в момента сменя ръце в цени от около 43 000 долара.
Разбира се цялата ситуация може да има две изходни позиции - положителна и отрицателна.
Положителна:
Биткойн е за всеки. Той дава децентрализация и свобода на финансовите средства на всеки, независимо от цвят на кожата, културна принадлежност и етнос. С нарастването на конфликтите и постоянното възпрепятстване на финансите на хората (замразяване на банкови акаунти), мисля, че Биткойн ще добие още по-голяма популярност сред потърпевшите.
През миналата седмица вицепрезидентът на Украйна помоли крипто борсите да замразят акаунтите на всички руски политици и граждани. Coinbase и Binance отговориха, че това е против идеологията на индустрията и свободата на хората. Този факт затвърждава, че крипто компаниите искат да останат неутрални, както и трябва да е.
Отрицателна:
Сред гонението на крипто индустрията от Китай, голяма част от миньорите преместиха своето оборудване в Казахстан и Русия. Напоследък руският парламент и централната банка работят в тясна връзка за изграждането на Биткойн регулации. Биткойн също може да бъде използван като разплащателна система, вече тествана от години. Това про крипто движение обаче създава опасност за индустрията на глобално ниво от страна на САЩ. Възможностите Америка да тръгне срещу крипто въобще не са изключени към момента, особено в седмиците на решаване на бъдещето на света.
Въпреки това нека се надяваме напрежението да утихне!