В този брой:
🚀Най-високата инфлация в САЩ от 39 години насам
🚀Топ CEO-та се срещат със Сената на САЩ
🚀Visa продължава крипто експанзията си
🚀NFT - кратък ъпдейт
🚀Най-високата инфлация в САЩ от 39 години насам
Коледа наближава, а с нея идва и щурата надпревара по коледните подаръци + затрудненията по доставките (supply chain issues). Въпреки че в момента бумът е още по-голям, то той ни съпътства от началото на Covid пандемията. Логично един такъв недостиг на продукти доведе до повишаване на цените на стоките, но има и още едно нещо, което подпомогна на цените да ескалират.
Точно така, става дума за печатането на пари.
Докато the money printer продължи да печата, то като че ли изневиделица се появи инфлация. От нищото тя стана толкова видима, че би рекорда на най-висока инфлация в САЩ от 39 години насам.
През седмицата U.S. Bureau of Labor Statistics представи числата, които са по-високи от предходния месец. Предишното число от 6.2% достигна нов пик в 6.8% годишна инфлация и 0.8% от месец до месец.
Разбира се най-засегнати остават стоките от първа необходимост - храната и разходите за дом, които са с 6.4% нагоре.
След рекордните резултати за миналия месец, Президент Biden реши да номинира Jerome Powell за втори мандат като глава на ФЕД. На неговите плещи ще лежи тежката задача да балансира между инфлация, безработица и лихвени проценти. С последните изследвания, според които всеки трети американец се страхува от покачващите се цени, това не изглежда никак лесна задача.
🚀Заедно с:
Altcoins.bg - крипто борсата с най-голямо разнообразие на крпто активи на българския пазар. Посети и блога им, за да намериш и най-важните дневни новини!
🚀Топ CEO-та се срещат със Сената на САЩ
Едно от най-важните събития за бъдещето на крипто през седмицата бе срещата между топ крипто CEO-та със Сената на САЩ.
По-конкретно визитата бе представена от:
Jeremy Allaire - CEO на Circle, издателя на USDC
Sam Bankman-Fried - CEO на FTX
Brian Brooks - предишен глава на OCC, предишен съветник на Coinbase и предишен CEO на Binance US
Charles Cascarilla - CEO на Paxos, издателя на USDP
Denelle Dixon - CEO на Stellar
Alesia Haas - CFO на Coinbase и CEO на Coinbase US
Темата на разговор бе озаглавена “Digital assets and the future of finance”. Една от главните теми, които намери обсъждане бе хегемонията на долара и бъдещето на резервната валута. Като главен съперник бе посочен Китай, напредващата им икономика и разбира се проекта им по дигиталния юан.
Дебатът обаче имаше насоченост и към стейбълкойните. Заключението, до което бе стигнато е, че най-големите стейбълкойни USDT и USDC са обвързани именно с долара. Открои се идеята, че хората по света продължават да търсят долара като валута, а предоставянето на лесен начин чрез дигитален стейбълкойн на долара действа единствено и само в плюс на САЩ.
“Well designed stablecoins are safer than bank deposits.”- каза Jeremy Allaire
Друга тема, която бе засегната е регулаторната рамка на крипто. Що се отнася до това отношение разговорът бе определен от мнозина като “най-позитивната интеграция с американските политици”. Нищо фрапантно.
Тази седмица обаче предстои среща, свързана със стейбълкойните и при ния определено ще има повече масло в огъня.
Третата тема, за която стана дума бе Web 3.0 и връзката с крипто.
Всичко на всичко, разговорът протече в рамките на нормалното. Тонът бе в пъти по-различен от обикновения остър глас, а това дава повод за надежда.
🚀Visa продължава крипто експанзията си
С нарастването на интереса към крипто, то Visa разширява своите планове в индустрията, опитвайки се да срещне нуждите на клиентите си, а с това … и да прибере печалби.
През седмицата разплащателният гигант съобщи, че стартира крипто консултантска услуга. С това компанията поема инициатива към Биткойн адаптацията на своите потребители.
„Видяхме съществена промяна в мисленето на нашите клиенти през последната година” - каза Carl Rutstein, global head of Visa Consulting and Analytics. Той допълни, че от експерименти с крипто, компанията се насочва към изграждане на стратегия.
🚀NFT - кратък ъпдейт
OpenSea е най-големият пазар за NFT в света, като слага под шапката си и известни колекции като CryptoPunks. Многото потребители на платформата споделят общия си ентусиазъм тя да пусне свой native токен, но изглежда новото CFO има малко по-различен план.
Новият финансов директор, Brian Roberts, който преди това е заемал същата позиция в Lyft, има идея OpenSea да стане публична.
Според него би било голям пропуск ако платформата не търгува акциите си на публичния пазар. Това засегна много NFT слоевете, които искат OpenSea роден токен, вместо акции. Възникнаха въпроси, че това е против идеологията за децентрализираност на крипто и т.н.
Въпреки това конкретно решение няма, възможно е OpenSea да предприеме и хибриден вариант - токен и акции.
Конкурентът на OpenSea, Rarible пък разширява гамата от блокчейн NFT-та, които предлага.
Rarible има свой собствен токен, RARI. През ноември платформата даде старт на търговията на NFT-та на Flow блокчейна. Сега платформата има идея да даде шанс и на Tezos NFT-та през следващите седмици.
Изглежда всяка плтформа има различен подход, дали това би повлияло на реда и OpenSea може да бъде изместена от челната си позиция?