С бърза крачка мина и Февруари, а това значи, чe рубрика ми - CRYPTO Седмичник - направи два месеца. Силно се надявам съдържанието да продължава да ви харесва и ако имате идеи за някои от новините или искате да ги обсъдим, може да го направим в другите социални канали.
-само да спомена, че може би полуавате седмичника в папка СПАМ на мейла си-
В CRYPTO Месечник разказвам за най-готините и важни новини, случили се през месеца. Така ще е придобием представа за процесите от МАКРО ниво и наредим частта от дългосрочния пъзел.
През месец втори крипто ралито продължи, а ето ги и най-важните новини:
PayPal и крипто като разплащане. Има ли нещо скрито в играта?
Tesla залага $1.5B на Биткойн.
BNY Mellon ще държи крипто за клиентите си.
MicroStrategy взима заем от $1.05B за нова Биткойн поръчка.
Биткойн с market cap > $1T. Злато vs Биткойн
Ню Йорк затвори врата пред носа на Тетър - последици
PayPal и крипто като разплащане. Има ли нещо скрито в играта?
Най-големият payment provider в Света. Със своята световна разпространеност в над 202 страни и популярност на услугата, гигантът няма как да подмине възможността и да не се включи в крипто сферата. През Октомври миналата година компанията обяви, че потребителите ѝ ще могат да купуват и продават най-известните криптовалути – Биткойн, Етериум, Биткойн Кеш и Лайткойн. Инициативата може би се дължи на конкурентите им Cash app, които пуснаха крипто търговия в своята платформа и забелязаха голямата печалба. PayPal навакса в партито като обяви и че ще разреши на клиентите си да използват крипто като средство за разплащане в „скромната“ им мрежата от 26М мърчънти. PayPal ще се грижи за трансферирането на крипто към фиат според курса за деня.
Но каква е ползата от всичко това, освен допълнителни печалби?
Неслучайно гигантът се насочи към криптовалутите. Първо иска да ги установи като достъпни за всеки и по-важното - средство за разплащане. Второ – с натрупания опит PayPal ще има мотив да помогне на Централните банки при разпространението на техните дигитални монети.
Все по-често ЕЦБ, Индия и други страни обсъждат идеята за дигитален вариант на валутата им. За да улеснят процеса на интеграция те най-вероятно ще помолят за помощ най-обиграния и най-големия частен доставчик на услуги за разплащане – PayPal.
Tesla залага $1.5B на Биткойн
Какво би било надпревара без участието на Elon Musk? След поредица от tweet-ове за Dogecoin и мемета, ето че най-нашумялата компания за 2020 инвестира феноменалните $1.5B в Биткойн.
Новината предизвика драстично повишение в цената. В следващите 12 часа тя стремглаво се изстреля в небето - от $39 000 до $47 000 за 12 часа - за сетен път проявлението на Мъск ефекта.
Освен инвестицията в Биткойн, компанията ще приема и разплащания за продуктите си в криптовалутата.
Досега главната роля, с която компаниите инвестират в актива е като treasury - пазител на стойност, но вече се проявява и втори аспект - Биткойн като форма за разплащане.
През изминалата година MicroStrategy, компания за business intelligence, инвестира всичкия си свободен си кеш в Биткойн. Това не беше достатъчно и затова фирмата изпечата облигационни заеми, с който да финансира следваща поръчка. Друга известна компания - Square, също инвестира част от кеш позициите си, но в далеч по-малък размер - скромните 5%. През тази седмица Tesla се нарежда някъде по средата с инвестирани 15.1% от общия кеш.
А какво относно Биткойн като форма за разплащане? Щом една от водещите иновативни компании реши да използва този метод, то естествено можем да очакваме и други да поемат този път. В допълнение имаме PayPal, които обявиха, че до края на тримесечието ще позволят разплащане с крипто в платформата си от “скромните” си над 26М мърчънти. На върха на сладоледа стои и кмета на Маями - Francis X. Suarez - който работи да въведе крипто като форма за плащане в града.
Накратко всеки започна да вярва в Биткойн, след като най-богатият човек в света инвестира в актива. Определено интересът на институциите се възбуди и CEO-та по целия свят обмислят идеята за крипто в баланса си.
BNY Mellon ще държи крипто за клиентите си
Ето че и банките не са далеч от разпознаването на криптовалутите като актив набиращ популярност, а следователно и ценност. През месеца най-дългогодишната американска банка, BNY Mellon, съобщи, че ще държи криптовалути за клиентите си. Банката притежава близо $2 трилиона AUM (assets under management) и близо $39 трилиона са AUC (assets under custody).
Според изпълнителният директор Mike Demissie, "There’s an overall sentiment shift with respect to digital assets,". Той добави и че дигиталните активи са новото бъдеще.
BNY Mellon е първата банка, която ще обедини под покрива си традиционни активи, заедно с дигитални активи. И докато останалите големи банки - JP Morgan и Citibank все още са противници на криптовалутите, то BNY със сигурност ги изпревари. Бума в криптопазара ще привлече високопрофилни инвеститори и компании.
Какво по-хубаво от това да си първия в играта.
MicroStrategy взима заем от $1.05B за нова Биткойн поръчка
Michael Saylor и неговата компания за business intelligence присъстват често в седмичника, а вече и в месечника. Началото на връзката му с Биткойн започна през Август 2020 и се развива бурно - огромни суми инвестиране, организиране на събитието “Bitcoin for Corporations” с над 1400 корпоративни лидери, облигации за финансиране на нови покупки.
През февруари компанията обяви, че ще вземе облигационен заем, с който да финансира нова Биткойн поръчка. Това не е прецедент за MicroStrategy - през Декември фирмата изпечата облигации за $400М.
Първоначално размерът на облигациите беше обявен за $600М, но явно интересът на инвеститорите е бил голям и ден по-късно сумата бе променена на $900М. Поръчката бе затворена на $1.05B.
Облигациите са конвертируеми - могат да бъдат заменени за акции на MicroStrategy или да бъдат откупени обратно от фирмата. Матуритетът е до 2027, но могат да бъдат откупени и по-рано до 2024.
Каквато и да е целта на MicroStrategy, едно е напълно сигурно - компанията стана доста по-богата от преди. Общо компанията притежава 90,500 бройки със стойност $4.5В. Saylor спомена, че би купил още. Цената на акциите излетя до невиждани висоти. От $200 за акция през Ноември, Февруари цената стигна до $1,270 - 500% увеличение за 3 месеца. В момента на писане цената е $750.41.
Биткойн с market cap > $1T. Злато vs Биткойн
Още една новина, която всички биткойн фенове чакаха с нетърпение с настроени часовници. След достигането на цена от $53,600 за койн, цената удари market cap от $1T. Последаха куп tweet-ове и смяна на профилни снимки с червени лазерни очи, като към групичката се присъединиха Musk и американския сенатор Cynthia M. Lummis.
Постигането на трилиона отново възбуди съпоставката Биткойн:Злато. Досега двата актива бяха като “роднини”, описвани от инвеститорите като safe haven asset, но към момента те са по-скоро “съперници”.
Съотношението на Златото спрямо Биткойн никога не е било толкова ниско, колкото сега. Различието започна от Юли 2020, когато цената на златото започна да пада, а тази на криптовалутата удряше ATH след ATH.
Според данни на JPMorgan Chase, инвестиции за 93 тона от благородния метал със стойност близо $5М са били ликвидирани. Wall Street определено показа апетит към бързо-вдигащата се криптовалута и не пропусна възможността да алокира част от парите си.
В допълнение Black Rock, най-голямата инвестиционна компания в света, с $9Т AUM (assets under management), обяви, че е силно заинтересована от Биткойн сферата. В интервю за CNBC Rick Rieder, обяви че Black Rock “started to dabble” с актива.
My sense is the technology has evolved and the regulation has evolved to the point where a number of people find it should be part of the portfolio, so that’s what’s driving the price up. - Rick Rieder
Ню Йорк затвори врата пред носа на Тетър - последици
След двугодишно разследване във вторник iFinexр, компанията-майка на Tether и крипто борсата Bitfinex, се споразумяха с Главния прокурор на Ню Йорк.
Споразумението беше взето с наказания за компанията, която трябва да плати солидната глоба от $18.5М и да затвори врати в Ню Йорк. Забраняват се и сделките с компании, чийто седалище се намира в щата. iFinex ще трябва да представя и тримесечни отчети, доказващи стойността на резервите си, покриващи Тетър.
От 2014 до 2019 компанията води политика на покритие 1:1 - Tether:Долар. През Февруари 2019 прави промяна, като казва, че 1 Тетър е покрит 100% с “резерви”, към които се включват както кеш, така и други активи.
Делото бе повдигнато през Април 2019 след като Главният прокурор обвинява Bitfinex в незаконно взет заем от Tether за $850М за покриване на изчезнали средства. Тетър е предоставила заема от свои резерви, като в същото време е водила политика на покритие 1:1. В допълнение Главният прокурор разкрива, че през 2017 компанията има само $61М кеш, а циркулират 442М Тетър. Това означава, че всички клиенти на Тетър са били поставени под риск и валутата не е била покрита напълно.
Кълбото обаче има още възли - Главният прокурор заявява, че Тетър не е имал банка през периода Май - Септември 2017. Банката Wells Fargo, която обслужва компанията, отказва да оперира с тях. Впоследствие Tетър оперира с канадската банка Bank of Montreal, като Прокурорът казва, че акаунтът им “никога не е имал над $61,5М на депозит”.
Разкритията спират до тук и според експерти компанията се е отървала по най-лекия начин, предвид нарушенията, които е извършила. Тетър си взе поука, което би трябвало да предотврати бъдещи проблеми. Ако изходът от делото бе по-строг, това щеше да се отрази на цялата индустрия негативно.
След като в началото на последната седмица на Февруари цената на Биткойн тръгна надолу и претърпя най-големия си дневен спад в историята - 10 000, тя започна да се възстановява. Вълната краткосрочно изтри близо $13.6В от актива на компании, държащи голямо количество от актива. Това обаче не ги накара да продадат, а някои се възползваха от намалението, за да купят още.