Най-важното от 2021 - част 1🔥
Крипто седмичник става на 1 година!🎂
Въпреки че моят най-голям страх е времето, то днес имам повод за радост, защото освен Нова година, Крипто седмичник прави своята първа годинка!
Спомням си, че когато за първи път започнах да пиша. Първият Седмичник бе написан в едно кафене и беше в пълния смисъл на думата … дървен.
С края на 2021 новата 2022 е добре да теглим чертата и да видим какво ни поднесе миналата година и какво може да очакваме оттук насетне.
🎄Биткойн
Старт на крипто приспособяването определено даде Michael Saylor с неговата покупка на Биткойн в баланса на MicroStrategy през август 2020.
2021 обаче открехна вратите на още куп институции сред които и банки като Morgan Staley и BNY Mellon. Въпросът за крипто продукти достигна и до JP Morgan въпреки скептицизма на CEO-то на компанията Jamie Dimon.
Най-голямото събитие на компания, инвестирала в Биткойн, бе крачката на Tesla, която през февруари купи Биткойн за $1.5 млрд . Elon Musk впоследствие често бе повод за ходенето на пазара нагоре - надолу, особено що се отнася до doge криптовалутите Dogecoin и Shiba Inu.
През 2021 Биткойн отбеляза забележителни рекорди - бяха постигнати нови AHT далеч по-високи от предходните. Макар и да не удари цена от $100 000, Биткойн постави рекорд в $68 789. Всичко това въпреки много спънки.
Най-голяма в това отношение заслужава Китай, която в средата на май предприе драстични мерки срещу майнинг сектора.
Дълги години Китай бе средище на Биткойн добива, което подклаждаше огъня за недецентрализираност на мрежата (китайското правителство може да манипулира миньорите). Първоначално новите рестрикции изпратиха цената на Биткойн 50% надолу, а с това и хаш рейта спадна. Въпреки това миньорите бързо започнаха своето преместване извън Китай и към момента хаш рейта е на старите си нива. В допълнение мрежата стана в пъти по-децентрализирана. За главни средища бяха избрани Казахстан и САЩ.
Неочаквано освен интереса на институциите, Биткойн стана законно разплащателно средство в една от държавите по света. Ел Салвадор и президент Bukele се записаха в крипто рекордите. Биткойн законът бе гласуван и приет, а влезе в сила в началото на септември. С него доларът и Биткойн в Салвадор стоят рамо до рамо.
Важен момент в цялата салвадорска приказка бе упоритостта на Bukele. Той получи съпротива от IMF, Световната банка, JP Morgan и други, но въпреки това не промени решението си. Така Ел Салвадор се превърна в първата държава, приела криптовалута като законно разплащателно средство, а и ще създаде Биткойн град, който има 0 данъци.
Обратно към Америка. 2021 бе обявена като година на Биткойн ETF-а още преди да е започнала. Дълго обаче SEC не даваше ни вест, ни кост за това ще има ли или не крипто ETF. Докато Gensler и компания отлагаха, Канада се възползва и набързо листна няколко Биткойн и Етериум ETF-а.
Опасенията на SEC, че Биткойн спот ETF може да бъде манипулиран, ги накараха да одобрят само Биткойн фючърс ETF. Макар и той да не беше това, което всички очаквахме, той достигна почти $1 млрд търгуване още в първия си ден, което е огромна стъпка за индустрията.
Не на последно място Биткойн премина през ъпдейта Taproot. Това е най-големият ъпдейт на протокола на BTC от SegWit от 2017.
🚀Заедно с:
Altcoins.bg - крипто борсата с най-голямо разнообразие на крпто активи на българския пазар. Посети и блога им, за да намериш и най-важните дневни новини!
🎄Етериум
Интересът на институциите към Биткойн и ръстът на DeFi през лятото на 2020, накараха много от тях да обърнат внимание и на втората по капитализация криптовалута.
Докато в началото на 2021 Етър се търгуваше за $1200, той достигна рекорд в $4891. За всичко това докладва не само ръста на DeFi, а и на друга нашумяла сфера - NFT. Те донесоха големи печалби, но и големи такси, което от своя страна задвижи разрастването на layer 2 solutions.
Едно от най-значимите събития за Етър бе влизането в сила на EIP-1559. Той промени структурата на таксите, които преди това отиваха при миньорите. Сега те биват изгаряни, което даде дефлационен елемент на мрежата и може би повлия за драстичното покачване на цената. Според някои проучвания темпът на горене ще продължи и ще има по-голяма скорост от създаването на нови Етериум токени, което логично ще повиши цената още повече.
Големите такси, което достигнаха нива от дори $700 дадоха тласък на популярността на други протоколи като Solana и Avalanche. Те предлагат значително по-ниски такси и по-голям размер на блока с транзакции. Всичко това обаче идва с цената на по-голяма централизираност на мрежата, спрямо тази на Етериум.
Към момента според DeFiLlama Етериум има $158 млрд заключени в протоколи, Avalanche - $12.25 млрд, Solana - $11.69. Fantom също набира популярност с $6.71 млрд.
Очакванията на Етър феновете са, че влизането в сила на Етериум 2.0 ще даде края на останалите проекти, което опитват да комбинират ниски такси и висок tps (transactions per second). Кога обаче Етър 2.0 ще влезе в сила - няма конкретна информация.
🎄Регулации
Знаем, надуши ли държавата печалби, иска част от тях, при това с минимално усилия. С успехите на крипто през 2021 се поставиха въпросите за крипто данъци. САЩ има толкова нужда от пари (макар че изпечата купища трилиони), че реши да включи крипто данъците в Закона за инфраструктурата. В него се предвиждат точно $28 млрд от крипто, които да бъдат събрани.
Освен това бе променена характеристиката на “брокер”, която вече включва не само крипто компаниите, а всеки по линията - от миньор и нод. От всички може да бъде изискана информация, свързана с крайния собственик, въпреки, че може да я нямат. Това бе един от най-големите раздори за 2021.
Противно на очакванията Америка да разработва своя дигитална валута, регулаторите се втурнаха с идеи за стейбълкойните. Проблемите в докладите на Тетър, както и факта, че топ стейбълите са обезпечени с долар, накараха властта да създаде Работна група, която да проучи въпроса. Изводът до който бе стигнато е, че издателите на стейбълкойни трябва да бъдат регулирани като банкови институции. 2022 определено ще хвърли доста повече светлина по случая.
Регулаторите тръгнаха и по следите на DeFi. 129 токена бяха премахнати от децентрализираната крипто борса Uniswap поради напрежение от регулатори. Всички те бяха синтетични и според регулаторите може да бъдат считани за ценни книжа. Въпреки това протоколът не може да бъде спрян.
Това бе първото издания на
най-важните крипто истории от 2021
, второто издание ще включва моменти от
🔥NFT
🔥crypto gaming
🔥DAO