Код 2020: Биткойнизация
През последните дни от 2020 всеки прави своя равносметка. Ето я и тази за най-нашумелия актив - Биткойн.
Новото десетилетие не започна както всички очаквахме. Особено за Биткойн. През последните години голяма част от мейнстрийм инвеститорите изразиха своите становища за валутата с неголямо доверие. Биткойн често беше представен като поредната схема, твърде волативен, очаквания за забрана от държавите или да струва $0. В един момент през месец Март, нещата изглеждаха сякаш наистина отиват в тази посока, когато Биткойн падна с повече от 50% и стигна цена $4 095.97. Няколко дни по-късно цената се стабилизира, за да покори рекордни нива в последните месеци от годината - близо $28 000. Това накара много от противниците на крипто света да променят своите становища.
Рязкото поскъпване се дължи на качествата на валутата, които можете да прочетете в друга моя статия за Биткойн. За разлика от балона 2017г движението в цената не се случва заради малките клиенти, а поради включването на големи такива, които забелязаха потенциала в блокчейн мрежата.
Доверието във валутата става все по-очевидно поради ред фактори. Главна роля има инфлацията - печатането на пари от ФЕД, което ще бъде последвано и от останалите централни банки, лесната чупливост на пазара, протестите и размириците. В такива времена на несигурност запазването на богатството може да бъде трудно и кешът не е алтернатива. Голяма част от акциите са надценени (феноменална безработица и силен пазар - нелогично), пазарът на облигации връща негативна доходност, а цената на Биткойн е все още ниска. Това и още други характеристики го правят примамлив за големи инвеститори, които всъщност коригират цената.
Предвид всички тези обстоятелства пред 2020г някои инвеститори, компании и институции решиха да направят първия си опит в крипто индустрията. Нека разгледаме кои точно решиха да хапнат от меда.
Инвеститори
Биткойн намира много привърженици от инвеститорите на Уолстрийт като пазител на стойност. Те очакват увеличаване на инфлацията, поради печатането на пари от страна на ФЕД, който се опитва да стимулира икономиката, предвид Covid-19 и огромната безработица, невиждана досега. Кои са ветераните инвеститори, които вярват в Биткойн и какво казват за неговото бъдеще. Нека разгледаме:
Paul Tudor Jones
сфера: Hedge fund manager, Net worth: $5.8 милиона
В открито писмо Paul Jones говори за печатането на пари, което беше един от основните мотиви на ФЕД, за да задържи икономиката си в добро състояние по време на пандемията.
“Свидетели сме на Огромна Монетарна Инфлация, безпрецедентно разрастване на всяка форма на пари за разлика от всичко, което е видял развитият Свят досега.” - Paul Tudor Jones
Той твърди, че голяма част от свободния капитал ще бъде пренасочен към активи, които умеят да запазват стойност и избягват инфлация. Според Jones традиционите хедж позиции като златото, ще набират още по-широка популярност. Биткойн и неговото ограничено предлагане го правят идеален за запазване на стойност, за сътресения, предизвикани от монетарна и фискална политика.
“Стратегията, която ще доведе до най-голяма печалба, е притежанието на най-бързият кон(актив)... ако трябва да предвидя - обзалагам се, че това ще е Биткойн.” - Paul Tudor Jones
Bill Miller
сфера: founder of investment manager Miller Value Partner
В изказванията си ветеранът споделя, че пазарът на Биткойн е както всеки друг - базира се на търсене и предлагане. Предлагането на Биткойн расте с около 2,5% за година, а търсенето се движи с много по-висока скорост.
Милър “горещо” препоръчва купуването на Биткойн в момента. Той определя актива като “най-добре представил се” през последните година, пет години и десет години.
“Биткойн е доста волативен, но мисля, че в момента неговата стабилност се подобрява с всеки ден” - споделя той в интервю за СНБС през Ноември - “Мисля, че рискът Биткойн да стане 0 е много, много по-нисък, отколкото някога е бил”.
Изхождайки от цитатите по-горе допълва, че всяка голяма банка, инвестиционна институция или високопрофилна фирма евентуално ще има позиция в Биткойн или злато. Част от компаниите насочват вниманието си към актива дори и с малки количества, а други залагат по-крупни суми.
Rick Rieder
сфера: CEO of BlackRock department Global Fixed Income
BlackRock е най-голямата фирма за управление на активи в Света, с активи на стойност $7.81 трилиона долара и опериране на глобално ниво. Един от топ клиентите на BlackRock е ФЕД, който наскоро разшири политиката си към купуване на корпоративни ценни книжа.
В интервю за CNBC, Rick Rieder два пъти споменава че “Биткойн е тук и ще остане” и че “централните банки също говорят за изобретяването на дигитални валути”. Той посочи и че Millennials са отворени към дигиталния свят и съответно дигиталните валути ще се възприемат като средство за разплащане.
CEO на глобалната компания сподели, че Биткойн “ще заеме мястото на златото в дълъг период от време” и е “много по функционално от пренасянето на кюлче злато”, също и проследяването на транзакции, които позволява системата, е от водещо значение.
Компании
Освен алокацията от страна на инвеститори, Биткойн бе под зоркото внимание и на компании, които решиха да разнообразят портфолиото си. Това бе една от главните причини цената му да се повиши с цели 100% от Септември 2020 до Декември 2020. Нека разгледаме списъка с компании:
На първо място в класацията се нарежда MicroStrategy - водеща компания предлагаща бизнес и мобилен софтуер за анализ на данни, както и cloud услуги. Едни от главните им клиенти са Adidas Group, PepsiCo, Cancer Care Ontario. През годината фирмата влезе в позиция през Август с близо 780 милиона долара, което се равнява на 40,824 Биткойни. През Декември MicroStrategy анонсира и издаването на облигационен заем, с който да финансира следващата си покупка на Биткойн. Към 21 Декември компанията държи 70,470 Биткойна, за които е платила $1.125 милиона.
В допълнение акциите на фирмата скочиха с феноменалните 270 %. от $118,5 през Юли до $322,61 на 24-ти декември.
“Биткойн е дигитално злато - силно (спрямо инфлация), бързо (за транзакции) и по-интелигентно спрямо всички съществуващи валути. Очакваме неговата стойност да се повиши с усвояване на технологиите и network ефекта, който помогна на толкова много социални медии в днешни дни.”
Друга забележителна компания е Square. Компанията се занимава се с финансови услуги и мобилно разплащане. Square е на 6-то място по най-големи payment компании в света.
Досега притежанието им се равнява на 4,709 Биткойна или $50 милиона, които репрезентира на 1% от капитала на компанията, но все пак е голям напредък за крипто индустрията, защото доказва вярата в нея. Square публикуваха и “наръчник”, в които открито споделят как са извършили покупката. Това би било като азбука за всички следващи компании, решили да топнат пръст в буркана.
Според Jack Dorsey- остователи на фирмата и founder на Twitter, Биткойн ще стане световната “единна валута”. Square вярва, че криптовалутата “предоставя начин на света да участва в глобална парична система”.
Институции
През 2017 Jamie Dimon, JPMorgan Chase CEO, публично обяви, че смята Биткойн за “измама”, “не е реален актив” и че “правителството ще го забрани един ден”. Няколко години по-късно, през 2020 банката обяви, че очаква над $600 милиарда да бъдат влети в Биткойн.
За да се случи това е необходимо най-големите застрахователни и пенсионни компании в САЩ, Европа и Япония да влеят само 1% от активите си във валутата. Това би повишило пазарната капитализация на Биткойн с повече от 100%(в момента е около $460 милиарда).
В последни изказвания, най-голямата банка в САЩ, казва: “Адаптацията на институциите-инвеститори към Биткойн тепърва започва, докато инвестициите в злато са на по-високо ниво”.
В средата на Декември MassMutual, третата по големина в САЩ животозастрахователна компания. С над $630 милиарда управлявани активи, MassMutual поръча Биткойн за $100 милиона. Разбира се JPMorgan отвърнаха с прогноза, че в следващите години още пенсионни фондове и застрахователни институции ще последват примера на MassMutual.
Paypal
И докато разглеждахме кой какво е закупил, най-големият гигант в интернационалните разплащания Paypal - анонсира, че от Октомври клиентите му ще могат да купуват и продават криптовалути през платформата. Първоначално идеята бе фичъра да бъде пуснат през март-април 2021, но ето че високата скорост на цената на Биткойн, накара фирмата да забързат проекта си. В допълнение към новината, компанията обяви, че от догодина ще даде възможността криптовалути да бъдат използвани като средство за разплащане между всички 26 милиона мърчанти.
Възможно ли е това да game changer? Определено това би довело до увеличаване на цената, търсенето ще се повиши с още по-голям темп от предлагането. В допълнение от Октомври досега от 400 анкетирани клиенти на Paypal, 20% са започнали да използват фичъра за криптовалути.
Jefferies
Големият интерес към крипто света не беше подмината от някои банки. Jefferies - мултинационална инвестиционна банка - ликвидира 5% от позициите си в злато, за да купи Биткойн. Преди вземането на решението позициите бяха: 50% towards (now 45%) physical gold bullion, 30% to Asia ex-Japan equities, and 20% to unhedged gold mining stocks.
Извод
От средата на 2020 Биткойн става все по-популярен актив. Спрямо Март цената му е нарастнала с над 200%. Това движение се дължи единствено и само на големите фирми, които осъзнаваме ценността му. Те имат възможност да инвестират голяма сума, да използват по-голям ливъридж и не на последно място да се възползват от заеми.
Истината е, че за малкият инвеститор става все по-трудно да влезе в позиция, защото цената расте всеки час с феноменална скорост. С всеки изминал ден става все по-печелившо да държиш някаква позиция в Биткойн, отколкото да проучваш пазара в дълбочина и да купиш на цена $30 000.