В този брой:
🔥От QE към QT
🔥Двугодишен майнинг мораториум в Ню Йорк
🔥USDD следващото копие на UST или не
🔥От QE към QT
От тази седмица официално теглим чертата на безплатните пари, и даваме началото на една нова ера. От quantitative easing (QE) вече сме в период на quantitative tightening (QT).
Wait what? Разбира се, започваме от началото.
✅QE - ФЕД пуска пари в икономиката като увеличава баланса си чрез ниски лихви, директно пускане на пари в икономиката - стимули.
✅QT - ФЕД изтегля пари от икономиката като намаля баланса си чрез по-високи лихви, позволява матуритета на Treasury bills да изтече без да ги заменя с нови и др инструменти.
След световната криза от 2008 ФЕД стимулира икономиката, с което тя се задвижи напред - започна печатане на пари и вливането на ликвидност в пазарите, което покачи цените на активите, но по една или друга причина инфлация на стоките от първа необходимост нямаше. Тази експанзия на баланса на ФЕД започна леко да се намалява през 2017, но през 2020 дойде Ковид и от ФЕД рязко трябваше да сменят посоката.
Това и направиха - лихвите бяха свалени до 0%, раздадоха се стимули на почти всеки жив американец и така количките с новоотпечатани банкноти се втурнаха в обръщаемост в икономиката. Според някои инфлация нямаше да има - та нали вече сме виждали подобна ситуация, а и от страна на политиците бе възможно да има само преходна такава.
Не точно …. в края на миналата година инфлацията започна да изглежда все по-упорита. Така в момента САЩ се сблъсква с най-високите стойности от 40 години, а България бележи инфлация от над 14%.
През миналата седмица именно повишението на всички стоки - от храна, до гориво и енергия стана повод за срещата между президент Biden и JP (председателя на ФЕД).
Без сладки и кафе, Biden изглежда доста притеснен за нивото на инфлацията и има защо. Голямото повишение на стоки от първа необходимост не е особено приятен факт за него и демократите, остава половин мандат - а след това - нови избори.
Така на JP бе подшушнато да се справи с инфлацията. Председателят на ФЕД обаче се намира между чука и наковалнята - от една страна инфлация, а от другата рецесия.
През март видяхме покачване на лихвените проценти, с което започна да свети лампата за QT. Бе обявено, че се предвиждат още няколко повишения от дори 0.5%. На върха на това ФЕД предвижда и да остави изтичането на матуритета на облигации за $47.5B до края на лятото.
Официално слагаме началото на нова насока, но докога? Строгите мерки на изтегляне на пари може да причини рецесия, а тогава ФЕД ще трябва пак да се намеси и да дава ликвидност на пазарите.
Според крипто феновене (сред които съм и аз) лекото кацане е малко възможно. Повечето очакваме рецесия, която разбира се ще бъде предотвратена от JP.
🇧🇬Да си съпричастен е израз на смелост и вяра в доброто. Освен хъс и мотивация, екипът на Nexo застава твърдо в позицията си към едни свят на мир и спокойствие. През април компанията събра $700,000 за Крипто за Украйна, с които помогна на майки и деца в нужда.
Прочети повече за благородната им мисия ТУК.
🔥Двугодишен майнинг мораториум в Ню Йорк
Ню Йорк, градът на мечтите и светлините, но не за всички.
Знаем, че главният прокурор Letitia James не е особено щастлива от развитието на сектора по нейната територия. Тя излезе в Twitter, за да сподели:
The cryptocurrency market is extremely unpredictable. Just last month, the market reached record lows and investors lost hundreds of billions.
Също добави, че всеки трябва да мисли добре, преди да инвестира в сектора. Интересно за какви record lows говори James. Биткойн започна своето съществуване от цени като $1, а и криптовалутата е нагоре с доста проценти, сравнено нивата преди пандемията.
Въпреки това има още едно нещо, което се случи в Ню Йорк - мораториум над добива на Биткойн. През седмицата Сената на NY одобри закона, като в момента той стои пред последната инстанция - кмета.
За разлика от страшното име, същността на текста е доста по-различна. Законът не забранява добива на Биткойн или която и да е друга валута, както направи Китай. Мораториумът е насочен към криптовалутите, работещи на proof-of-work (POW) механизъм и по-специално към компаниите, използващи изкопаеми горива като енергия за машините си.
Бизнесите, които имат лицензи, могат да продължат да оперират, но щатът няма да одобрява нови регистрации на миньори, използващи изкопаеми горива за POW криптовалути. Както и да подновява лицензи, след изтичането им.
🚀Заедно с:
Altcoins.bg - крипто борсата с най-голямо разнообразие на крипто активи на българския пазар. Посети и блога им, за да намериш и най-важните дневни новини!
🔥USDD следващото копие на UST или не
Факт - всички DeFi проекти бележат спад, но не и Tron. Според DeFiLlama чейнът на Tron се нарежда на трето място по стойност на заключените активи (TVL). Пред Tron са само Етериум разбира се и Binance Chain. Всички останали - Solana, Avalanche, Fantom са извън чадъра към момента.
Сравнително изненадващият ръст се дължи на едни нов алгоритмичен стейбълкойн - USDD. Мен лично ме потресоха тръпки само докато си мисля за алгоритмичен стейбъл, защото историята ми наподобява стейбъла със забраненото име в крипто. JustLend, първия lending проект на Tron дава лихва от 16% на USDD, като за последния месец платформата има ръст от 73%.
Дали USDD е копие на Terra Luna? Повод за размисъл.
🔥Бърз ъпдейт
Мрежата на Solana беше офлайн за 4 часа. Това е доста тегав факт, имайки предвид добрите характеристики и развитието на NFT там.
Предишен служител на OpenSea е задържан заради търгуване на колекции, които е знаел, че ще бъдат листнати на главната страница. Двете присъди за измама и пране на пари са за общо 40 години.
Япония одобрява закон, който ще приема стейбълкойните като дигитални пари. Издателите на монетите ще трябва да се регистрират пред страната.